Open Procurement Albania

Rikonstruksioni i Rrugės Ramize Gjebrea, Faza 2 (Lidhja e rrugės sė Pyllit tė Sodės me rrugėn Transballkanike dhe Autostradėn).

Qarkun Vlorė
Kredia Nr ALB – LD 1853
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF)
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
Burimet e financimit pėrfshijnė:
• 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
• 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
• njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
• 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

Objektivi i projektit
Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Komponentėt e projektit janė:
– investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
– asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
(i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
(ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
(iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
Objekti i Tenderit Rikonstruksioni i Rrugės Ramize Gjebrea, Faza 2 (Lidhja e rrugės sė Pyllit tė Sodės me rrugėn Transballkanike dhe Autostradėn).
Fondi i akorduar pėr vitin 2018 ėshtė 26.552.049 lekė pa tvsh.
Pjesa e mbetur ėshtė parashikuar pėr vitin 2019.
Nr. Reference REF-67597-05-08-2018
Kodi CPV
45000000-7 - Punė ndėrtimi
Vlera / Fondi Limit 130,894,667
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 09-05-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 09-05-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 08-06-2018
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 21
Operatorė Konkurues SHKELQIMI 07
DESARET COMPANY
CAUSHI
BESTA
BE-IS
SHANSI INVEST & BIBA – X
SMO UNION
KUPA & LIQENI VII
B 93
GJIKURIA & R&T
ARIFAJ
COMPANY RIVIERA 2008
ANK
4AM
NDREGJONI
FUSHA
MELA & ALBSHPRESA
EVEREST
SENKA
ADEM POJANI
VARAKU E
Operator Ekonomik Kontraktues
 • SHKELQIMI 07 SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 79,300,000
  Data e shpalljes sė fituesit 05-10-2018
  Data e lidhjes sė kontratės 09-10-2018
  Vlera e Kontratės me TVSH 95,160,000
  Kohėzgjatja e Kontratės 6 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr vlerėsimin, ne datėn 19.06.2018 paraqiti ankim shoqėria B 93 ShPK. Ankimit ju kthye pėrgjigje ne datėn 20.06.2018 duke e refuzuar ate.
  Ne daten 29.06.2018 shoqeria B 93 shpk paraqiti ankim ne Komisionin e Prokurimit Publik. Ne daten 04.10.2018, me vendimin Nr. 655/2018, Komisioni i Prokurimit Publik ka vendosur te mos pranoje ankimin e shoqerise B 93 shpk.
  Jane skualifikuar:

  1. Senka SHPK:

  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion.

  2. Adem Pojani SHPK:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion.

  3. Varaku E SHPK:
  Nuk ka paraqitur asnje dokumentacion.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr SHKELQIMI 07 SHPK
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi
  Specifikime Teknike
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Vendim i Komisionit tė Prokurimit Publik (KPP)
  Raport Teknik
  Preventiv
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.41 - Dt.15-10-2018
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.41 - Dt.15-10-2018

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data