Open Procurement Albania

Projekti zhvillimor i Bllokut nr. 2, Roskovec.

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit. Kusht: fituesi nuk ėshtė operatori me ofertėn mė tė ulėt.

Qarkun Fier
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga:
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit
Pėrshkrim i Projektit
Objekti i Tenderit Projekti zhvillimor i Bllokut nr. 2, Roskovec.
Nr. Reference REF-86287-09-18-2018
Kodi CPV
45000000-7 Construction work.
Vlera / Fondi Limit 246,876,559
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-09-2018
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 19-09-2018
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 24-10-2018
Sektori Projektim Teknik
Nr. i Operatorėve Konkurues 10
Operatorė Konkurues SHKELQIMI 07 SHPK
B 93 SHPK & BOSHNJAKU B SHPK
HASTOCI SHPK
STERKAJ SHPK & NDREGJONI SHPK
ALBA KONSTRUKSION SHPK
MELA SHPK & ALBSHPRESA SHPK
ED KONSTRUKSION SHPK & SPEKTRI SHPK
BE IS SHPK
LALA SHPK & BIBA X SHPK
FUSHA SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • HASTOĒI
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 193,736,484
  Data e shpalljes sė fituesit 18-11-2018
  Data e lidhjes sė kontratės 20-11-2018
  Vlera e Kontratės me TVSH 232,483,780
  Kohėzgjatja e Kontratės 18 muaj
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Pėr procedurėn,ne datėn 06.11.2018 paraqiti ankese shoqėria Sterkaj SHPK.
  Ankesės ju kthye pėrgjigje nė datėn 06.11.2018 duke mos e pranuar atė.
  Ankime nė KPP nuk ka patur.
  Janė kualifikuar:

  1. Tė skualifikoje Operatorin Ekonomik Shkelqimi 07 SHPK pasi:
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi gjate vitit 2017, referuar puneve tė ngjashme tė deklaruara nė tender, ka ushtruar aktivitet nė bashkine Lushnje (rruga Hysgjokaj Kurtine, rruga Kodra e Hilajve etj), Durres (rruga nė fshatin Gjuricaj), Vlore (rruga Risili), Divjake (shkolla Cerme) dhe nuk ka paraqitur vertetime pėr pagesen e taksave dhe tarifave vendore.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi referuar kėrkeses pėr kualifikim duhet tė paraqiste dokumentacion pėr realizimin e nje pune tė vetme me vlere jo me pak se 123.438.279 leke pa tvsh ose disa pune tė ngjashme me vlere jo me pak se 493.753.118 leke pa tvsh. Kjo shoqeri nuk plotėson asnje prej dy kushteve.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.2 pėr kualifikim lidhur me numrin minimal tė punonjesve, pasi kjo shoqeri nė periudhen e kėrkuar mars – gusht 2018 ka patur tė angazhuar maksimumi 126 persona, nga tė cilėt 91 persona janė tė angazhuar nė objektin Rikonstruksioni i Rruges Ramize Gjebrea, Faza 2 (Lidhja e rruges se Pyllit tė Sodės me rrugen Transballkanike dhe Autostraden) sipas kontrates se lidhur me FSHZH. Numri i punonjesve tė pa angazhuar ėshtė 35, i pamjaftueshem pėr tė permbushur kushtin pėr kualifikim ku kėrkohen 80 punonjes tė pa angazhuar.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 dhe 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me disponimin e inxhiniereve, pasi inxhinieret e paraqitur janė tė deklaruar dhe tė angazhuar nė proceduren Rikonstruksioni i rruges Ramize Gjebrea, faza 2 (lidhja e rruges se pyllit tė sodes me rrugen transballkanike dhe autostraden) , nė tė cilėn kjo shoqeri ėshtė shpallur fituese nė datėn 05.10.2018. Kontrata perkatese ėshtė lidhur nė datėn 09.10.2018, perpara datės se hapjes se ofertave.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 dhe 2.3.10 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe paisjeve, pasi mjetet e paraqitur nė kete procedure janė tė deklaruar dhe tė angazhuar nė proceduren Rikonstruksioni i rruges Ramize Gjebrea, faza 2 (lidhja e rruges se Pyllit tė Sodes me rrugen transballkanike dhe autostraden) , nė tė cilėn kjo shoqeri ėshtė shpallur fituese nė datėn 05.10.2018. Kontrata perkatese ėshtė lidhur nė datėn 09.10.2018, perpara datės se hapjes se ofertave.

  •Nga kontrolli i veprimeve aritmetike rezulton se vlera e ofertes pa tvsh ėshtė 165.544.444 leke dhe jo 154.228.372 leke (sa c’ėshtė shenuar nė formularin e ofertes dhe preventivin e dorezuar nė tender). Komisioni llogariti se gabimi aritmetik ėshtė nė vleren 11.316.072 leke ose mbi 7%. pėr rrjedhoje, bazuar nė piken 4 tė nenit 66 tė VKM Nr. 914, datė 29.12.2014, Pėr miratimin e rregullave tė prokurimit publik oferta refuzohet.

  3. Tė skualifikoje bashkimin e Operatoreve Ekonomike Sterkaj SHPK (88%) dhe Ndregjoni SHPK (12%) pasi:
  •Shoqeria Sterkaj SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi nuk ka paraqitur asnje objekt ku tė kete kryer punime ndertim godinash nderkohe qe ka marre persiper tė kryeje punime tė tilla.
  •Shoqeria Ndregjoni SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi gjate vitit 2017, referuar puneve tė ngjashme tė deklaruara nė tender, ka ushtruar aktivitet nė bashkine Elbasan (sistemim asfaltim rruga Belul Berisha) dhe Kamez (Ndertim rruga Migjeni & Mesonjetorja & Dardania) dhe nuk ka paraqitur vertetime pėr pagesen e taksave dhe tarifave vendore.
  •Shoqeria Ndregjoni SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 dhe 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me disponimin e inxhiniereve, pasi ka marre persiper punime elektrike dhe nuk ka ing elektrik. ka marre persiper punime kondicionimi dhe nuk ka ing mekanik.

  4. Tė skualifikoje Operatorin Ekonomik Alba Konstruksion SHPK pasi:
  • Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi ka paraqitur pune tė ngjashme vetem pėr punime rrugore, por nuk ka paraqitur asnje pune tė ngjashme pėr punime ndertimore pėr godina.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe paisjeve.

  5. Tė skualifikoje bashkimin e Operatoreve Ekonomike ED Konstruksion SHPK (87,1%) dhe Spektri SHPK (12,9%) pasi:
  •Shoqeria ED Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi gjate vitit 2017 dhe 2018, referuar puneve tė ngjashme tė deklaruara nė tender, ka ushtruar aktivitet nė bashkine Dropull (Unaza e Pogonit, loti 1) dhe nuk ka paraqitur vertetime pėr pagesen e taksave dhe tarifave vendore.
  •Shoqeria ED Konstruksion SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.9 pėr kualifikim lidhur me disponimin e mjeteve dhe paisjeve .

  6. Tė skualifikoje bashkimin e Operatoreve Ekonomike Lala SHPK (53,27%) dhe Biba X SHPK (46,73%) pasi:
  •Shoqeria Lala SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.2.3 pėr kualifikim lidhur me detyrimet e taksave dhe tarifave vendore, pasi gjate vitit 2017, referuar puneve tė ngjashme tė deklaruara nė tender, deri nė datėn 05.06.2017 ka ushtruar aktivitet nė bashkine Sarande (Rehabilitimi i linjes se furnizimit me uje dhe kanalizime nė qytetin e Sarandes) dhe nuk ka paraqitur vertetime pėr pagesen e taksave dhe tarifave vendore.
  •Shoqeria Biba X SHPK nuk plotėson kėrkesėn 2.3.1 pėr kualifikim lidhur me punet e ngjashme, pasi ka paraqitur pune tė ngjashme vetem pėr punime rrugore, por nuk ka paraqitur asnje pune tė ngjashme pėr punime ndertimore pėr godina.

  7. tė skualifikoje Operatorin Ekonomik Fusha SHPK pasi:
  •Nuk plotėson kėrkesėn pėr kualifikim lidhur me paraqitjen e deklarates se disponueshmerise se mjeteve sipas shtojces 10, pasi nė deklaraten e paraqitur deklaron disponueshmerine e mjeteve pėr objektin Rikonstruksioni i rrugeve tė brendeshme dhe rikualifikimi i hapesirave publike tek zona e plazhit tek shkembi i kavajes, bashkia Durres dhe jo pėr objektin qe prokurohet.
  •Nuk plotėson kėrkesėn 2.3.4 dhe 2.3.5 pėr kualifikim lidhur me disponimin e inxhiniereve, pasi inxhinieri i propozuar gjeodet Artur Asllani ėshtė i deklaruar dhe i angazhuar nė proceduren Rikonstruksion bulevardi i Vlores , nė tė cilėn kjo shoqeri ėshtė shpallur fituese nė datėn 19.03.2018. Kontrata perkatese ėshtė lidhur me Fondin Shqiptar tė Zhvillimit nė datėn 21.03.2018, perpara datės se hapjes se ofertave, dhe punimet janė nė proces.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime Pėr ketė procedurė prokurimi ėshtė shtyrė njė herė afati pėr dorėzimin e dokumentave, referim sipas shtojcės 1.
  Afati fillestar ka qėnė nė datėn 19-10-2018 .
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr HASTOĒI
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi Nr.38 - Dt.24-09-2018
  Specifikime Teknike
  Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
  Raport Teknik
  Preventiv
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi Nr.47 - Dt.26-11-2018
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate Nr.47 - Dt.26-11-2018
  Shtojca Nr 1

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data