Open Procurement Albania

Reconstruction of rain water drainage system in the area including the neighborhoods Hajro Cakerri, 4 Heronjte, 28 Nentori, Vlore.

Qarkun Vlore
Kredia Nr ALB – LD 1853
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Evropės (CEB)/ Korniza e Investimeve pėr Ballkanin Perėndim (WBIF)
Vlera e Kredisė sipas Monedhės 36.7 milionė Euro
Titulli i Projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare”
Pėrshkrim i Projektit Projekti me vlerė 36.7 milionė Euro bashkėfinancohet nga Banka pėr Zhvillim e Kėshillit tė Europės (CEB), Qeveria Shqiptare dhe NJQV-tė pėrfituese, WBIF.
Burimet e financimit pėrfshijnė:
• 28.7 milionė euro kredi nga CEB,
• 1 milion Euro grant nga CEB Social Dividend Account (SDA),
• njė kontribut 6 milionė Euro nga Qeveria e Shqipėrisė dhe NJQV pėrfituese,
• 1 milion euro grant nga WBIF pėr Masterplanin e Alpeve.

Parashikohet qė dy tė tretat e kostos sė Programit do tė investohen nė zonėn bregdetare tė Jugut dhe njė e treta nė zonėn e Alpeve Shqiptare.
Marrėveshja midis Qeverisė Shqiptare dhe CEB pėr kėtė projekt ėshtė firmosur nė datė 21 Maj, 2015 dhe ėshtė ratifikuar nga Parlamenti nė datė 2 Korrik 2015. Projekti, sipas marrėveshjes, ka filluar nga puna nė tremujorin e fundit tė vitit 2015 dhe parashikohet tė pėrfundojė nė shtator 2019.

Objektivi i projektit
Objektivi i projektit Punėt nė Komunitet IV – “Zhvillimi i Alpeve Shqiptare dhe Zonės Bregdetare” ėshtė tė nxisė zhvillimin e qėndrueshėm social-ekonomik nė komunitetet me potencial tė lartė turistik, nėpėrmjet pėrmirėsimit tė infrastrukturės sė integruar publike duke respektuar ambientin dhe ruajtur trashėgiminė kulturore dhe historike.

Komponentėt e projektit janė:
– investime nė infrastrukturėn dhe shėrbimet lokale publike (rikualifikim urban e rrugė, ujėsjellės-kanalizime, menaxhim i mbetjeve urbane, etj);
– asistencė teknike & ngritje kapacitetesh (studime fizibiliteti, pėrgatitje strategjish lokale, hartim projektesh, trajnime).
Projekti mund tė kontribuojė nė mėnyrė indirekte nė:
(i) zvogėlimin e papunėsisė dhe nėnpunėsimit nė zonė nėpėrmjet krijimit tė vendeve tė reja dhe intensifikimit tė aktiviteteve ekonomike ekzistuese;
(ii) reduktimin e numrit tė familjeve qė jetojnė nėn nivelin e varfėrisė dhe
(iii) pėrmirėsimin e cilėsisė sė shėrbimeve bazė dhe, si efekt anėsor, mund tė ēojė nė ofertat turistike tė zgjeruara, zgjatje tė kohės sė qėndrimit dhe rritje tė shpenzimeve tė vizitorėve.
Objekti i Tenderit Reconstruction of rain water drainage system in the area including the neighborhoods Hajro Cakerri, 4 Heronjte, 28 Nentori, Vlore.
Nr. Reference REF No: CWPIV/W/OP/2019/19
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Tender Ndėrkombėtar
Statusi i Tenderit Njoftuar Fituesi
Data e Njoftimit tė Tenderit 10-04-2019
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 10-04-2019
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 13-05-2019
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 2
Operatorė Konkurues Alb-Star shpk
Desaret Company shpk
Operator Ekonomik Kontraktues
 • ALB-STAR
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 35,792,195
  Data e shpalljes sė fituesit 07-06-2019
  Data e lidhjes sė kontratės
  Vlera e Kontratės me TVSH
  Kohėzgjatja e Kontratės 6 muaj
  Ankesa Nuk ka patur ankesa.
  Janė skualifikuar ofertuesit e mėposhtėm:

  1. "Kompania e Desaret" shpk :
  • Oferta nuk i plotėson kriteret kualifikuese, konform pėr tė gjitha kushtet specifikimet e dokumenteve tė tenderit.
  • Ofertuesi nuk ka paraqiti Sigurinė e Ofertės.
  • Nuk plotėson kriterin per pune te ngjashme.
  • Operatori Ekonomik nuk plotėson kriterin financiar.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr ALB-STAR
  Publikimi nė Buletin
  Njoftim pėr Shpallje Tenderi
  Njoftim pėr Shpallje Fituesi
  Njoftim pėr Lidhje Kontrate

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data