Open Procurement Albania

Mbikėqyrja e punimeve per rindėrtimin e objekteve arsimore nė zonat e prekura nga tėrmeti .
Loti 7: “Objekti: “Mbikėqyrja e punimeve pėr rindėrtimin e objekteve arsimore Bashkia Vorė e Shijak” (Programi i Rindertimit).

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

  • Pamundėsi kohore pėr pėrgatitje tė njė oferte (ofertė teknike plus dokumentacion)
  • Afat i pamjaftueshėm sipas kritereve ligjore tė pėrcaktuara nė nenin 43 tė ligjit 9643 "Pėr Prokurimin Publik" i ndryshuar.

Qarkun Tirane-Durres
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Burimi i Financimit: Fondi i Rindėrtimit ne Buxhetin e Shtetit miratuar me Vendimin Nr. 212, datė 11.03.2020 “Pėr pėrdorimin e fondit tė rindėrtimit pėr financimin e rindėrtimit tė objekteve arsimore”
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Programi i Rindėrtimit
Pėrshkrim i Projektit Qeveria Shqiptare pėrmes Fondit Shqiptar tė Zhvillimit ka shpallur kontraktime me vlerė 9 400 410 141 (nėntė miliard e katėrqind milion e katėrqind e dhjetė mijė e njėqind e dyzet e njė) Lekė. E konvertuar nė Euro vlera ėshtė 76,42 milion Euro).
Objekt tenderi pėr Ndėrtim Shtėpi dhe Shkolla nė qarqet e prekura nga Tėrmeti (Nėntor 2019). Financimi ėshtė nga Buxheti i Shtetit. Procedura ėshtė E kufizuar (jo e hapur).
Kjo procedurė parashikon qė palėt e interesuara tė dėrgojnė njė kėrkesė pranė autoritetit dhe mė pas autoriteti pėrzgjedh kualifikon tė interesuarit nė bazė kriteresh dhe Jo Oferte.
Kompanitė apo operatorėt e pėrzgjedhur njoftohen ti dorėzojnė autoritetit oferta dhe nė kėtė fazė autoriteti zgjedh ofertėn mė tė mirė. Kjo procedurė jo e hapur ėshtė e parashikuar nga Ligji pėr Prokurimet Publike (Ligji 9643 neni 31) Ligji paracakton qė Procedura e tillė mund dhe duhet tė pėrdoret vetėm nė raste kur ėshtė e domosdoshme tė behet dallimi ndėrmjet fazės sė pėrzgjedhjes ku trajtohet kualifikimi i kandidatėve dhe fazės sė pėrcaktimit tė operatorit fitues ku shqyrtohet oferta.
Procedura e Kufizuar, bėhet pėr raste tė veēanta dhe kėrkon arsyetim ligjor dhe duke bėrė paranjohje tė ofertuesve (pėrmes fazės sė pėrzgjedhjes) procesi parashikohet me mė shumė risk pėr defekte tė konkurrencės dhe eficensės sė ofertės kundrejt rasteve me Procedurė tė Hapur.
Autoriteti kontraktor do tė duhet tė bėjė me kujdes arsyetimin se pėrse ka zgjedhur kėtė procedurė, argument qė nuk gjendet nė pjesėn pėr akses publik tė dokumentacionit tė tenderėve, dhe as nė ndonjė relacion tė Autoritetit Fondi Shqiptar pėr Zhvillim.
Qeveria pėrzgjedh Procedurė tė Kufizuar duke shmangur konkurrimin ofertimin e Hapur. Nuk respektohet afati 20 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar.
Objekti i Tenderit Mbikėqyrja e punimeve per rindėrtimin e objekteve arsimore nė zonat e prekura nga tėrmeti .
Loti 7: “Objekti: “Mbikėqyrja e punimeve pėr rindėrtimin e objekteve arsimore Bashkia Vorė e Shijak” (Programi i Rindertimit).

Burimi i Financimit: Fondi i Rindėrtimit ne Buxhetin e Shtetit miratuar me Vendimin Nr. 212, datė 11.03.2020 “Pėr pėrdorimin e fondit tė rindėrtimit pėr financimin e rindėrtimit tė objekteve arsimore”
Buxheti i vėnė nė dispozicion pėr vitin 2020 ėshtė 1,080,880 lekė pa TVSH.

Objektet arsimore tė pėrfshira nė lotin VII janė:

• Shkolla 9-vjecare Ramazan Subashi,
• Shkolla 9-vjecare Ahmetaq,
• Kopshti Mucaj,
• Kopshti Koder Berxulle,
• Kopshti Marqinet,
• Shkolla 9-vjecare Lidhja e Prizrenit,
• Shkolla e mesme Gjimnazi 16 Shatori,
• Kopshti Nr. 1,
• Kopshti Vlashaj,
• Shkolla e Mesme Kajo Karafili
me siperfaqe totale ndėrtimi tė tė gjitha objekteve afėrsisht 9,602 m2.
Nr. Reference REF-54587-03-18-2020
Kodi CPV
71247000-1 - Mbikėqyrja e punės sė ndėrtimit,
Vlera / Fondi Limit 4,323,521
Lloji i Kontratės Publike Shėrbime Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės Procedurė e Kufizuar
Statusi i Tenderit Shpallur Procedura
Data e Njoftimit tė Tenderit 19-03-2020
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 30-03-2020
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 30-03-2020
Sektori Mbikėqyrje Punimesh
Nr. i Operatorėve Konkurues 15
Operatorė Konkurues Nė datėn 27-04-2020 duke iu referur Shtojcės 22, janė identifikuar si operatorė ekonomikė tė suksesshėm pėr lidhjen e marrėveshjes kuadėr si me poshte :

1. C.E.C Group sh.p.k.
2. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike HE & SK 11 sh.p.k & MAGNA CHARTA sh.p.k
3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike HUK-Project sh.p.k & ASH Engineering sh.p.k.
4. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike "ITM” sh.p.k & Archispace sh.p.k.
5. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Infratech sh.p.k & Arkimade sh.p.k
6. Instituti Dekliada - Alb sh.p.k .
7. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Erald - G sh.p.k & Transport Highway consulting sh.p.k
8. A & E Engineering sh.p.k .
9. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Arabel Studio sh.p.k . sh.p.k & KKG Project & GR Albania sh.p.k .
10. Civili Cons sh.p.k.
11. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Dea-N Consulting Studio sh.p.k & Studio Private Projektimesh Studimesh Monitorimesh Arbi sh.p.k & ER – NO sh.p.k.
12. Gjeokonsult & CO sh.p.k
13. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike InfraKonsult sh.p.k & Atelier 4 sh.p.k.
14. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Tower sh.p.k & 6D – PLAN sh.p.k.
15. . Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Sphaera sh.p.k & Klodioda sh.p.k .


Shėnim: Referuar VKM nr.199, datė 04.03.2020 "Pėr miratimin e dokumenteve standarde tė procedurės sė prokurimit, tė kritereve tė vlerėsimit tė ofertės fituese kushteve tė marrėveshjes kuadėr dhe tė kontratės pėr procesin e rindėrtimit”, kualifikimi i ofertuesėve nė fazėn e parė nuk ėshtė me pikė.
Operatoret duhet te paraqiten pranė Fondi Shqiptar i Zhvillimit, Adr. Rr. "Sami Frasheri”, nr. 10, Tirane, brenda 5 ditėve nga dita e marrjes/publikimit tė kėtij njoftimi pėr tė lidhur draft marrėveshjen.
Operator Ekonomik Kontraktues
Oferta fituese Lekė pa TVSH
Data e shpalljes sė fituesit
Data e lidhjes sė kontratės
Vlera e Kontratės me TVSH
Kohėzgjatja e Kontratės Kohėzgjatja e Marrėveshjes Kudėr do tė jetė 12 muaj. Kohėzgjatja e kontratės/kontratave do tė jetė 5 (pesė) muaj nga momenti i lidhjes ose me afat me tė shkurtėr nė varėsi tė veēantisė sė objekteve arsimore.
Ankesa Nuk ka pasur skualifikime.
Arsyeja e Anulimit
Shėnime Nė datė 19-03-2020 ėshtė shpallur nė sistemin elektronik tė APP-sė , tenderi me Objekt : Mbikėqyrja e punimeve per rindėrtimin e objekteve arsimore nė zonat e prekura nga tėrmeti .
Loti 7: “Objekti: “Mbikėqyrja e punimeve pėr rindėrtimin e objekteve arsimore Bashkia Vorė e Shijak” (Programi i Rindertimit)
.
Afati fillestar pėr dorėzimin e kėrkesave pėr pjesėmarrje:30-03-2020 vetėm 11 data afat.

Shėnim i Albanian Institute Of Science: Nuk u respektua afati 15 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar ( Neni 43 i Ligjit Nr. 9643 Pėr Prokurimin Publik”, i ndryshuar).
(Kliko kėtu)

Ne datėn 27.04.2020, referuar Shtojcės 22 ėshtė bėrė Njoftimi i Operatorėve Ekonomikė tė Suksesshėm nė Marrėveshjen Kuadėr.AIS ka monitoruar procedurat dhe ka njoftuar publikisht mbi konstatimet mbi shkeljet ligjore.

• Newsletter 20 Mars 2020

• Tender Programi i Rindėrtimit, Pjesa e Mbėshtetur nga Buxheti i Shtetit ( Publikuar ne 18/03/2020)
Transaksione Thesari
Publikimi nė Buletin Kontrata tė lidhura nė bazė tė Marrėveshjes KuadėrREF-54587-03-18-2020
Njoftim pėr Shpallje Tenderi
Dokumente Standarde Tenderi (DST) Draft Kontrata
Njoftim pėr Shpallje Fituesi
Njoftim pėr Lidhje Kontrate
Ligj Nr. 97/2019 Pėr Miratimin e Aktit Normativ, me Fuqinė e Ligjit, Nr. 9, Datė 16.12.2019, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore”

Akt Normativ Nr. 9, datė 16.12.2019 Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore

Ligj Nr. 88/ 2019 Pėr Buxhetin e Vitit 2020

Vendim Nr. 165, Datė 19.2.2020 “Pėr Caktimin e Njėsive Zbatuese pėr Projektimin, Rindėrtimin dhe Rikonstruksionin e Objekteve Arsimore”.

VKM Nr.212, datė 11.3.2020 "Pėr Pėrdorimin e Fondit tė Rindėrtimit pėr Financimin e Rindėrtimit tė Objekteve Arsimore”

VKM Nr. 199, datė 4.3.2020 "Pėr Miratimin e Dokumenteve Standarde tė Procedurės sė Prokurimit, tė Kritereve tė Vlerėsimit tė Ofertės Fituese, Kushteve tė Marrėveshjes Kuadėr dhe tė Kontratės pėr Procesin e Rindėrtimit”

Shtojca 22 - Formulari i Njoftimit tė Operatorėve Ekonomikė tė Suksesshėm nė Marrėveshjen Kuadėr - Data: 27.04.2020.

Tė drejtat e Pėrdorimit

Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data