Open Procurement Albania

Partneriteti Publik Privat Pėr Hartimin, Ndėrtimin, Financimin, Operimin, Mirėmbajtjen dhe Transferimin e Terminalit tė Transportit Publik Tiranė

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
Objekti i Kontratės Partneriteti Publik Privat pėr hartimin e detajuar dhe zbatimin e ndėrtimit tė njė terminali tė ri tė transportit publik, mirėmbajtjen e tij, si dhe menaxhimin e mėvonshėm tė terminalit tė transportit publik tė Tiranės ("Projekti").
Vlera e vlerėsuar e projektit ėshtė 15.477.857,31 Euro (pesėmbėdhjetė milione e katėrqind e shtatėdhjetė e shtatėmijė e tetėqind e pesėdhjetė e shtatė presje tridhjetė e njė) (pa pėrfshirė TVSH).
Gjatė ndėrtimit tė terminalit, objektivi i Autoritetit Kontraktor ėshtė pėrmirėsimi i lėvizshmėrisė sė pėrgjithshme, duke siguruar njė terminal me kapacitet tė plotė transporti ku autobusėt ndėrqytetės do tė shkarkojnė pasagjerė pėr nė autobusė urbane dhe taksi pėrgjatė korridorit kryesor tė qytetit nė pjesėn veriore, perėndimore dhe jugore tė vendit, duke zvogėluar bllokimet e trafikut nė qendėr tė qytetit, pėrmirėsimin e ndotjes sė ajrit dhe reduktimin e konsumit tė karburantit pėr transport publik.
(Vlera e koncesionit prej 2 098 487 894 leke eshte llogaritur me kursin e dites 1 € = 135.58 lekė) Autoriteti Kontraktor do tė ofrojė njė truall prej 85,000 metra katrorė vendosur pėrgjatė korridorit kryesor qė ēon nė veri-perėndim, nga qyteti nė drejtim tė Durrėsit, truall i cili do t'i kontraktohet nė baza afat gjatė Ofertuesit fitues pėr tė ndėrtuar, operuar dhe pėr tė ruajtur terminalin pėr tė mirėn e operatorėve dhe udhėtarėve. Nė shkėmbim, tė gjitha tarifat e vendqendrimit tė autobusėve, tė ardhurat e qiradhėnies me pakicė, dhe tarifat e parkimit, do tė arkėtohen nga Operatori Ekonomik pėr amortizimin e CAPEX-it tė tij fillestar, shpenzimet operative, dhe pėr mbulimin e shėrbimit tė borxhit.
Vendndodhja e objektit te kontratės - Rruga e Kastrioteve, Kthesa e Kamzes, Tirane
Burimi i financimit - Sektori Privat
Sqarim ne lidhje me kriterin e vendosur ne piken 22.3/d “Kapaciteti Teknik Eksperiencė nė projektim” per procedurėn e tenderit tė Koncensionit / Partneritetit Publik Privat Pėr Kontratėn e Punėve Civile me objekt “Pėr Hartimin, Ndėrtimin, Financimin, Operimin, Mirėmbajtjen dhe Transferimin e Terminalit tė Transportit Publik Tiranė, tė publikuar nga Bashkia Tiranė mė datė 04.01.2016, ju sqarojmė si mė poshtė:
Kriteret e veēanta tė kualifikimit janė tė detyrueshme pėr t’u plotėsuar nga operatorėt ekonomikė pjesmarrės nė procedurėn konkurruese dhe jo nga nėnkontraktorėt. Bazuar nė ligjin nr.125/2013 “Pėr Koncesionet dhe Partneritetin Public Privat”, pika 2, neni 22, pėrcaktohet shprehimisht “Procedura pėr dhėnien e koncesionit /PPP, me vlerė mbi kufirin e ulėt monetar, bėhet nė pajtim me dispozitat pėrkatėse tė ligjit tė prokurimit publik”.
Pėr nėnkontraktimin e partneriteteve publike private, qė realizohen si kontrata tė punėve publike ose tė shėrbimit publik, zbatohen dispozitat pėrkatėse tė ligjit tė prokurimit publik, nė pėrputhje me rrethanat. Nė nenin 34 tė ligjit tė mėsipėrm pėrcaktohet se:
Autoriteti kontraktor mund:
 • T’i kėkrkojė koncesionarit qė tė japė kontrata qė janė minimalisht 30 % tė vlerės totale tė kontratės sė koncesionit te palėt e treta, duke siguruar nė tė njėjtėn kohė njė mundėsi pėr tenderuesit qė ta rrisin kėtė pėrqindje, ndėrkohė qė kjo pėrqindje minimale specifikohet nė kontratėn e koncesionit.
 • Tė kėrkojė nga tenderuesit qė tė tregojnė nė ofertat e tyre pėrqindjen e vlerės totale tė kontratės qė ata planifikojnė tu caktojnė palėve tė treta.

 • Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
  Statusi i konēesionit Njoftuar Fituesi
  Kompania Konēesionare
 • J62903125G - J82312002T - K51813002H
 • "SALILLARI" SHPK & "HELLAS SERVIS" SHPK & "ANALYSIS COMPUTER" & "SERVIS SA" & "Klodioda" SHPK
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 03-04-2017
  Data e mbajtjes sė konēesionit 03-04-2017
  Nr. i Operatorėve Konkurues
  Operatorė Konkurues
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • Kosto konēesionare 2,098,487,894.00
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 35
  Data e shpalljes sė konēesionit 04-01-2017
  Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit 21-04-2017
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Ankesa Ankesė bėrė nga shoqėria 2T shpk.
  Protokolli Nr. 71, Datė 16.01.2017

  Objekti i Ankesės mbi Kriteret e Pjesėmarrjes nė Tender tė vendosura nga Autoriteti Prokurues. Konkretisht Pretendohet se:
  1. Dokumentacioni i kėrkuar pengon Konkurencėn e Lirė pasi kufizon pjesėmarrjen nė garė tė operatorėve tė huaj.
  2. Paqartėsi nė afatin dhe vlefshmėrinė e sigurimit monetar tė ofertės
  3. Mospėrcaktim i kohės sė dorėzimit tė ofertave. (Ora e saktė)
  4. Kėrkesa tė panevojshme. (Kontrata, Marrėveshje Shėrbimi etj )
  5. Kritere qė avantazhojnė subjekte me eksperiencė dhe vėllim punimesh vetėm nė infrastrukturė rrugore. Pretendohet parapėlqim i operatorėve.

  Pėrsa mė sipėr, nė mbledhjen e datės 03.02.2017, Komisioni i Prokurimit Publik vendosi:
  1. Tė pranojė pjesėrisht ankesėn e paraqitur nga operatori ekonomik “2 T” sh.p.k. pėr procedurėn konkurruese “E hapur, mbi kufirin monetar”, me objekt: “Pėr Hartimin, Ndėrtimin, Financimin, Operimin, Mirėmbajtjen dhe Transferimin e Terminalit tė Transportit Publik Tiranė”, me nr. REF-64927-12-30-2016, me vlerė totale tė vlerėsuar tė projektit 2.093.070.602 lekė (pa TVSH) ose 15.477.857,31 Euro (pa pėrfshirė TVSH), parashikuar pėr t’u zhvilluar nė datėn 27.02.2014, nga autoriteti kontraktues Bashkia Tiranė. Komisioni i Prokurimit Publik pranon qė:
   Pika 1 e pretendimit te paraqitur nga “2T “ Shpk nė lidhje me dokumentacionin e nevojshem, qėndron pjesėrisht.
   Pika 2 e pretendimit tė paraqitur nga “2T “ Shpk: Paqartėsi nė afatin dhe vlefshmėrinė e sigurimit monetar tė ofertės. Qėndron paqartėsia nė afate
   Pika 3 e pretendimit tė paraqitur nga “2T “ Shpk pėr Mospėrcaktimin e kohės sė dorėzimit tė ofertave. Ora e saktė. Qėndron
   Pika 4 e pretendimit tė paraqitur nga “2T “ Shpk: Kėrkesa tė panevojshme. (Kontrata, Marrėveshje Shėrbimi etj ). Qėndron pjesėrisht
   Pika 5 e pretendimit tė paraqitur nga “2T “Shpk : Kritere qė avantazhojnė subjekte me eksperiencė dhe vėllim punimesh vetėm nė infrastrukturė rrugore. Pretendohet parapėlqim i operatorėve.
  2. Autoriteti kontraktues do tė kryejė modifikimet pėrkatėse nė pėrputhje me arsyetimet dhe konstatimet e mėsipėrme tė Komisionit tė Prokurimit Publik.
  3. Autoriteti kontraktues, brenda 10 ditėve, do tė vėrė nė dijeni Komisionin e Prokurimit Publik pėr zbatimin e kėtij vendimi.
  4. Kundėr kėtij vendimi, mund tė bėhet ankim nė Gjykatėn Administrative tė Shkallės sė Parė, Tiranė.
  5. Ngarkohet zyra e financės qė tė bėjė kthimin e tarifės financiare tė paguar nga operatori ekonomik ankimues “2 T” shpk.
  Arsyeja e Anulimit
  Buletini i Prokurimeve Publike
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Dokumente standarte lidhur me koncesionin
  Ftesa per oferte per terminalin e transportit publik te Tiranes
  Kriteret e pranimit dhe kualifikimit
  Projekti i zbatimit dhe specifikimet teknike
  Studimi i Fizibilitetit te Terminalit te Transportit Publik
  Vendim Pranohet Pjeserisht Ankesa e Kompanise 2T, urdherohet Autoriteti te bej Ndryshime.pdf
  Modifikim i dokumentave te koncesionit dhe shtyrje afati
  Njoftimi i fituesit

  Projektimi, Ndėrtimi, Mirėmbajtja dhe Menaxhimi i Terminalit tė Transportit Publik

  Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
  Objekti i Kontratės Hartimi i detajuar dhe Zbatimi i Ndėrtimit tė njė Terminali tė ri tė Transportit Publik, Mirėmbajtjen e tij tė zakonshme dhe tė jashtėzakonshme, si dhe Menaxhimin e mėvonshėm tė terminalit tė transportit publik tė Tiranės. Vlera e vlerėsuar e Projektit ėshtė 15.5 milionė Euro. Autoriteti Kontraktor do tė zbatojė procedurėn e hapur tė tenderit nė pajtim me nenin 22 tė ligjit shqiptar tė konēesioneve dhe partneritetit publik privat nr. 125/2013. Autoriteti Kontraktor do tė ofrojė njė truall prej 85,000 metra katrorė vendosur pėr gjatė korridorit kryesor qė ēon nė veri-perėndim, nga qyteti nė drejtim tė Durrėsit, truall i cili do t'i kontraktohet nė baza afatgjatė Ofertuesit fitues pėr tė ndėrtuar, operuar dhe pėr tė ruajtur terminalin pėr tė mirėn e operatorėve dhe udhėtarėve. Objekti i projektit pėrshkruhet si “Zgjidhja 3” nė dokumentin "Pėrshkrimi i Projektit" (zgjidhja pa parking nėntokėsor) me pėrjashtim tė godinave tė mėposhtme:
  a) Qendra tregtare dhe kulturore;
  b) Kulla me ambiente zyrash, hotel dhe salla konferencash;
  c) Parkingu i makinave me shumė nivele;
  d) Motel;
  e) Stacioni i trenave-tramvajeve;
  f) Magazina e tramvajeve.
  Projektimi i Terminalit duhet tė garantojė funksionalitetin e plotė tė Terminalit nėpėrmjet vetėm ndėrtimit dhe aktivizimit tė godinave dhe ambienteve tė mėposhtme:
  1. Hyrjes nė Terminal me sheshrrotullim nė SH1 (Rruga Kastrioti);
  2. Rrugėt qarkulluese tė Terminalit me zbritjen dhe marrjeve e pasagjerėve;
  3. Parkingun e autobusėve, furgon taksi dhe taksive;
  4. Godinave tė udhėtarėve;
  5. Urave tė kėmbėsorėve;
  6. Garazhit tė autobusėve dhe stacionit tė shėrbimit tė karburantit;
  7. Hapėsirės publike;
  8. Lehtėsimit mjedisor. Njė listė e plotė e tė gjitha pėrdorimeve nė godinat e pėrfshira nė Detyrėn 4 ndodhet nė Zgjidhjen 3 tė Pėrshkrimit tė Projektit. Nė shkėmbim, tė gjitha tarifat e vendqendrimit tė autobusėve, tė ardhurat e qiradhėnies me pakicė, dhe tarifat e parkimit, do tė arkėtohen nga Operatori Ekonomik pėr amortizimin e CAPEX-it tė tij fillestar, shpenzimet operative, dhe pėr mbulimin e shėrbimit tė borxhit. Kontrata do tė jetė me konkurs ndėrkombėtar.Kohėzgjatja e Kontratės do tė jetė 15 deri nė 35 vite. Shėnim nga Open Procurement Albania: Sipas Dokumentave Standarte, Projekti i plotė mund tė kėrkohet nga palėt e interesuara pranė Autoritetit Kontraktor, Bashkia Tiranė.
  Ky konēesion ėshtė anuluar sepse Komisioni vlerėson ofertat e paraqitura tė pavlefshme.
  Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
  Statusi i konēesionit Shpallur Procedura
  Dokumenta nė lidhje me fazėn pėrgatitore dhe konsultimin publik Dokumenta nė lidhje me fazėn pėrgatitore dhe konsultimin publik nuk ka
  Kompania Konēesionare
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 07-11-2016
  Data e mbajtjes sė konēesionit 07-11-2016
  Nr. i Operatorėve Konkurues
  Operatorė Konkurues
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • Kosto konēesionare
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 35
  Data e shpalljes sė konēesionit 15-09-2016
  Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės 35 vjet
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit
  Buletini i Prokurimeve Publike
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Ftese per oferte
  Kriteret e Kualifikimit
  Specifikime Teknike
  Anulim i koncesionit

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data