Open Procurement Albania

Partneriteti Publik Privat pėr Hartimin, Ndėrtimin, Financimin, Operimin, Mirėmbajtjen dhe Transferimin e Terminalit Jug-lindor tė Transportit Publik Tiranė

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
Objekti i Kontratės Me datė 18.12.2015, me shkresen me nr./prot. 21864 shoqėria Praslin Investment AL. Sh.A. ka bėrė propozimin e pakėrkuar pėr ndėrtimin e terminalit jug-lindor ne Bashkine e Tiranes.
Projekti i Terminalit Juglindor i paraqitur propozon ndėrtimin, operimin dhe menaxhimin e Terminalit Juglindor tė Tiranės pėr autobusėt. Ai do tė ngrihet pranė hyrjes sė autostradės Tiranė – Elbasan dhe segmentit lindor tė Unazės sė Madhe tė Tiranės dhe do tė ofrojė shėrbimet e plota tė njė terminali bashkėkohor si dhe ambiente tė tjera shtesė pėr shėrbimet tė domosdoshme pėr udhėtarėt dhe operatorėt e shėrbimit tė transportit, gjatė stacionimit tė tyre.
Projekti i Terminalit Juglindor, do tė zhvillohet nė njė pronė private tė ofruar nga investitori me njė sipėrfaqje totale 20.000 m2 e cila ofron akses mjaft tė kėnaqshėm pėr zhvillimin e Terminalit. Kompleksi i Terminalit do tė pėrbėhet nga ambientet e hapura dhe ndėrtesat kryesore e Terminalit. Ambientet e hapura, tė cilat pėrfshijnė sheshet, rrugėt e qarkullimit tė bdendshėm tė Terminalit, trotuarėt, pikat e kontrollit tė hyrje-daljeve nė terminal zėnė njė sipėrfaqje prej 12.000m2.
Gjithashtu nė kufirin perėndimor tė Terminalit do tė realizohet njė rrugė qė do tė shėrbejė pėr tė lidhur Terminalin dhe pronat e tjera (jo pjesė e Terminalit, me autostradėn Tiranė – Elbasan dhe unazėn e jashtme tė Tiranės. Kjo rrugė do tė realizohet sė bashku me sistemin e pėrroit tė Kabillit (sipas Projektit Inxhinierik pėrkatės dhe zė njė sipėrfaqje rreth 1500 m2). Ndėrtesa qė do tė ketė shėrbimet kryesore tė Terminalit ka njė sipėrfaqje rreth 10.500 m2, tė organizuara nė dy kate. Sipas propozimit, kompleksi i Terminalit do tė pėrbėhet nga ambientet e hapura dhe ndėrtesat e Terminalit, tė cilat do tė pėrbėhen nga:
– Sallė pritje (kati -1) – 650m2
– Holle dhe korridore (kati pėrdhe dhe kati -1) – 1600 m2
– Biletari (kati pėrdhe) – 80 m2
– Njėsi Tregtare (kati pėrdhe) – 185 m2
– Bar – Kafe (kati pėrdhe dhe kati -1) – 225 m2
– Zyrat pėr kompanitė e transportit (ndėrkat i katit pėrdhe) – 450 m2
– Servisi pėr mirėmbajtjen e autobusėve (ndėrtesė e veēantė ) – 200 m2
– Bagazhe (kati pėrdhe) – 100 m2
– Zyrat e menaxhimit dhe sigurisė sė Terminalit – 200 m2
– Ambient clodhje pėr shoferėt (ndėrtesė e veēantė) – 100 m2
– WC (kati pėrdhe) – 110 m2
– Kabinė elektrike – 70 m2
Ndėrsa nė Parkimin me njė sipėrfaqje prej 6000 m2 pėrfshihen:
– Vendqėndrime pėr autobusėt qytetas dhe mbėrritjet -9;
– Vendqėndrime pėr nisjet – 24;
– Vendqėndrime pėr nisjet 8+1 -9;
– Parkim bus nė pritje -12;
– Taksi 4+1 -5;
– Kiss and ride -10;
– Parkim pėr makina private -150;
– Hapėsirat e kėmbėsorėve dhe dy katet e ndėrtesės janė tė lidhura me platformat e Terminalit, nėpėrmjet shkallėve fikse, shkallėve lėvizėse dhe ashensorė.
Lidhja e Terminalit me autostradėn Tiranė – Elbasan dhe Unazėn e Madhe tė Tiranės, do tė realizohet me anė tė njė rruge qė do tė kalojė mbi pėrrua (me tombino). Sipėrfaqja e rrugės parashikohet tė jetė 1,500 m2.
Lloji i Procedurės Kėrkesė pėr Propozim
Statusi i konēesionit Shpallur Regjistri Parashikimeve
Kompania Konēesionare
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve
  Data e mbajtjes sė konēesionit
  Nr. i Operatorėve Konkurues
  Operatorė Konkurues
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • Kosto konēesionare
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 20
  Data e shpalljes sė konēesionit
  Oferta fituese Lekė pa TVSH
  Data e shpalljes sė fituesit
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit
  Buletini i Prokurimeve Publike
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data