Open Procurement Albania

Koncesion/Partneritet Publik Privat (PBOTM) pėr Pėrmirėsimin e Infrastrukturės Arsimore nė Bashkinė e Tiranės nė Zonėn Tirana 1

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
Objekti i Kontratės Projektim, Financim, Ndėrtim, Mobilim, Mirėmbajte, Mbikėqyrje dhe Kolaudim e pesė objekteve arsimore nė zonėn nr 1 Bashkia e Tiranės. Kostoja e vlerėsuar e projektit njėkohėsisht fond limit pėr kėtė tenderim ėshtė 1 940 859 276 ( njė miliard e nėntėqind e dyzetė milion e tetėqind e pesėdhjetė e nėntė mijė e dyqind e shtatėdhjetė e gjashtė) Lekė pa TVSH.
Forma e kontratės: Koncesion/Partneritet Publik Privat (PBOTM).
Burimi i financimit : Bashkia Tiranė dhe Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisė( Autoriteti Kontraktor).
Kohėzgjatja e kontratės PPP tė Koncesionit do tė jetė: 7(shtatė) vite e 18 (tetėmbėdhjetė ) muaj.
Pėr Zonėn Tirana 1 janė parashikuar gjithsej 5 shkolla. Autoriteti Kontraktor do tė ofrojė njė sipėrfaqe prej 27 936 metra katrorė vendosur pėrkatėsisht: Tre objekte arsimore janė vendosur nė njėsinė Administrative 11 dhe dy objekte arsimore nė njėsinė Administrative nr. 9.
Kompania Koncesionare qė do tė krijohet pas lidhjes sė kontratės sė Koncesionit do tė shlyhet tėrėsisht (likuidohet) pėr totalin e shumės sė investuar (shpenzuar) nė njė periudhė kohore prej 7 vitesh nga data e dorėzimit tė objekteve duke i pėrllogaritur edhe njė rimbursim pėr marzh fitimi nė masėn 6.28 % nė vit. Koncesionari do tė pėrballojė me tė ardhurat e veta tė gjithė investimin pėr projektimin ndėrtimin mobilimin pajisjen me laboratorė, mirėmbajtjen, mbikėqyrjen dhe kolaudimin si dhe vėnien nė funksion tė tyre.
Objektet arsimore duhet tė ndėrtohen si dhe tė jenė funksionale nė njė afat kohor prej 18 (tetėmbėdhjetė) muaj nga data e lidhjes sė kontratės.
Pas ndėrtimit dhe vėnies nė funksion tė objekteve arsimore , koncesionari/PPP do tė mirėmbajė objektet pėr njė periudhė 7 (shtatė) vjeēare.
Pas pėrfundimit tė ndėrtimit , Autoriteti Kontraktor do i paguajė koncesionarit/PPP njė shumė tė caktuar vjetore deri nė pėrfundim tė plotė tė shumės sė investuar.
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i konēesionit Njoftuar Fituesi
Kompania Konēesionare
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 08-01-2018
  Data e mbajtjes sė konēesionit 08-01-2018
  Nr. i Operatorėve Konkurues 4
  Operatorė Konkurues 1.“SENKA” shpk
  2. “FILIPPETI s.p.a”
  3.“Bruēi” shpk
  4.“AGI KONS” shpk & “MET ENGENEERING” shpk & “ZENIT&CO” shpk
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • K21622001M-L52025007R-K61731002D
 • “AGI KONS” shpk (K21622001M) & “MET ENGENEERING” shpk(L52025007R) & “ZENIT&CO” shpk (K61731002D)
 • Kosto konēesionare 1,940,859,276.00
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 7(shtatė) vite e 18 (tetėmbėdhjetė ) muaj.
  Data e shpalljes sė konēesionit 03-11-2017
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 1,600,860,000
  Data e shpalljes sė fituesit 15-02-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Ankesa
  Arsyeja e Anulimit
  Buletini i Prokurimeve Publike
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Njoftimi i kontratės sė koncesionit
  Dokumentat Standarde tė Koncesionit
  Studim fizibiliteti
  Vendim i Kėshillit Bashkiak Nr. 81, datė 26.07.2017
  Vendim i Kėshillit tė Ministrave Nr. 353, datė 19.4.2017
  Shtojce per shtyrje afati Zona 1
  Shtojce per korrigjim lapsusi Zona 1
  Formulari i Njoftimit te Fituesit

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data