Open Procurement Albania

Sistemimi dhe rehabilitimi i Qendrės sė Njėsisė Administrative Zall Bastar

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit
 • Skualifikim i tė gjithė operatorėve konkurrues pėrveē fituesit

Autoritet Prokurues Qeverisja Vendore Tiranė
Institucioni Prokurues Bashkia Tirane
Objekti i Tenderit Sistemimi dhe rehabilitimi i Qendrės sė Njėsisė Administrative Zall Bastar.
Burimi i financimit: vėnė nė dispozicion nga buxheti i Bashkisė sė Tiranės pėr vitin 2018, miratuar me VKB Nr. 132, datė 21.12.2017, “Pėr miratimin e programit buxhetor afatmesėm 2018 – 2020 dhe detajimin e buxhetit tė Bashkisė sė Tiranės pėr vitin 2018”.
Nr. Reference REF-00286-12-19-2018
Vlera / Fondi Limit 44 162 155,00
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i Tenderit Lidhur Kontrata
Data e Njoftimit tė Tenderit 20-12-2018
Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 21-01-2019
Data e mbajtjes sė tenderit 21-01-2019
Nr. i Operatorėve Konkurues 7
Operatorė Konkurues Elda-Vl SHPK
Inerti SHPK
Kthella SHPK
B 93 II SHPK & Meteo SHPK & Rafin Company SHPK
Curri SHPK
Dajti Park 2007 SHPK & Glavenica SHPK
BE-IS SHPK
Operator Ekonomik Kontraktues
 • Kthella SHPK
 • Oferta fituese Lekė pa TVSH 35 236 861,00
  Data e shpalljes sė fituesit 25-02-2019
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH 42284233
  Data e lidhjes sė kontratės 11-03-2019
  Kohėzgjatja e kontratės 4 muaj
  Shtesė kontrate (Lekė me TVSH)
  Ankesa Ka pasur ankesa.
  Ėshtė paraqitur njė Formular Ankese hyrė nė Bashkinė e Tiranės me shkresėn me Nr. 5602 Prot. datė 04.02.2019.
  Pas shyqrtimit te ankeses nga ana e Autoritetit Kontraktor u vendos mospranimi i ankesės, duke i kthyer pergjigje nėpėrmjet shkresės me Nr. 5602/4 Prot. , datė 08.02.2019.
  Nuk u paraqit asnjė ankesė pranė Komisionit tė Prokurimit Publik.

  Janė skualifikuar Operatorėt ekonomik tė mėposhtėm:
  1. Operatori ekonomik “Elda-Vl” shpk : • Pas hapjes sė ofertave, u konstatua se shoqėria “Elda-Vl” shpk ka paraqitur nė sistemin elektronik vetėm Ekstraktin e Regjistrit Tregtar pėr tė dhėnat e subjektit “Shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar”. Ky fakt i konstatuar u regjistrua nė procesverbalin e vlerėsimit tė ofertave.

  2. Oferta e paraqitur nga Operatori ekonomik “Inerti” shpk :
  • Operatori ekonomik “Inerti” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  3. Bashkimi i Operatorėve ekonomik “B 93 II” shpk & “Meteo” shpk & “Rafin Company” shpk :
  • Bashkimi i operatorėve ekonomikė “B 93II” shpk & “Meteo” shpk & “Rafin Company” shpk nuk plotėson pikėn 2.1 tė kritereve tė vecanta tė kualifikimit tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Nėse oferta dorėzohet nga njė Bashkim Operatorėsh ekonomik, duhet te dorezohen...” pasi bashkimi i operatorėve ekonomikė nuk ka paraqitur marrėveshje tė noterizuar sipas sė cilės bashkimi i operatorėve ekonomikė ėshtė krijuar zyrtarisht si dhe prokurė tė posacme.
  • Bashkimi i operatorėve ekonomikė “B 93II” shpk & “Meteo” shpk & “Rafin Company” shpk nuk plotėson pikėn 2.1 tė kritereve tė vecanta tė kualifikimit tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Nėse oferta dorėzohet nga njė Bashkim Operatorėsh ekonomik, duhet te dorezohen...” pasi bashkimi i operatorėve ekonomikė nuk ka paraqitur marrėveshje tė noterizuar/kontratė ku tė jenė tė pėrcaktuar zėrat e punimeve qė do tė kryejė secili operator ekonomik cka bie nė kundėrshtim me Kreut VIII Nenit 74 pika 2 tė Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave Nr. 914, datė 29.12.2014 “Pėr Miratimin e rregullave tė prokurimit publik”, (i ndryshuar), “Para dorėzimit tė ofertės, bashkimi duhet tė krijohet zyrtarisht, me njė marrėveshje tė noterizuar, ku tė pėrcaktohen pėrfaqėsuesi i grupit, pėrqindja e pjesėmarrjes sė punės/shėrbimit/furnizimit dhe elementet konkrete, qė do tė kryejė secili nga anėtarėt e kėtij bashkimi”.
  • Bashkimi i operatorėve ekonomikė “B 93II” shpk & “Meteo” shpk & “Rafin Company” shpk nuk plotėson pikėn 2 tė kapacitetit ekonomik dhe financiar tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Kopje tė deklarimit tė xhiros vjetore gjatė 3 (tri) viteve tė fundit ushtrimore (2015, 2016, 2017)...” pasi nuk ėshtė paraqitur njė marrėveshje/kontratė bashkėpunimi ku tė pėrcaktohet pjesėmarrja nė pėrqindje dhe rrjedhimisht edhe vlera e xhiros mesatare vjetore tė kėrkuar pėr secilin operator ekonomik.
  • Bashkimi i operatorėve ekonomikė “B 93II” shpk & “Meteo” shpk & “Rafin Company” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė kapacitetit teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund ti vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)” pasi mjetet e deklaruara dhe paraqitura nga operatori ekonomik “rafin Company” shpk nuk plotėsojnė tėrėsinė e makinerive tė kėrkuara ndėrsa operatori ekonomik “B 93 II” shpk deklaron nėpėrmjet shtojcėn 10 se mjetet dhe asetet fizike janė nė dispozicion tė njė objekti tjetėr jo tė atij qė prokurohet.

  4. Oferta e paraqitur nga Operatori ekonomik “Curri” shpk :
  • Shoqėria “Curri” shpk nuk disponon Licencė lėshuar nga Qendra Kombėtare e Licensimit pėr grumbullim dhe transportim tė mbetjeve qė kanė ndikim nė mjedis (Kodi III.2.B), ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 16.
  • Operatori ekonomik “Curri” shpk nuk plotėson Dokumentat Standarte tė Tenderit, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 17, ku ndėr tė tjera pėrcaktohet se: “Operatori ekonomik duhet tė disponojė 1 (nje) kamionēina me kapacitet mbajtės 3.5 – 5 ton”.
  • Operatori ekonomik “Curri” shpk, referuar Shtojcės 10 si edhe dokumentacionit shoqėrues pėr mjetet e paraqitura, nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  5. Bashkimi i Operatorėve ekonomik “Dajti Park 2007” shpk & “Glavenica” shpk :
  • Bashkimi i Operatorėve ekonomik ka deklaruar se disponon 1 (njė) kamionēinė me targa AA 841 KJ. Pas verifikimeve tė dokumentacionit tė paraqitur pėr disponomin e mjetit tė sipėrcituar, rezulton se kamionēina me targa AA 841 KJ ka kapacitet mbajtės 3.4 Ton, ēka bie nė kundėrshtim me DST, Kriteret e Veēanta tė Kualifikimit, Kapaciteti Teknik, pika 17, ku ndėr tė tjera pėrcaktohet se: “Operatori ekonomik duhet tė disponojė 1 (njė) Kamionēinė me kapacitet mbajtės 3.5 – 5 Ton”.
  • Bashkimi i Operatorėve ekonomik “Dajti Park 2007” shpk & “Glavenica” shpk, referuar Shtojcės 10 nuk ka aftėsinė e duhur teknike pėr realizimin me sukses tė kontratės.

  6. Oferta e paraqitur nga Operatori ekonomik “BE-IS” shpk :
  • Operatori ekonomik “BE-IS” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Kandidati ofertues duhet tė pėrcaktojė me anė tė njė deklaratė (nga Administratori i shoqėrisė) Drejtuesin Teknik tė punimeve nė objekt i cili duhet tė jetė i pėrfshirė nė liēencėn e shoqėrisė dhe tė deklaroje se ai nuk ėshtė i angazhuar nė kontratat tė tjera…..” , pasi drejtuesi teknik i deklaruar pėr kėtė procedurė prokurimi rezulton tė jetė i anagazhuar gjatė gjithė afatit tė zbatimit tė kontratės pėr procedurėn e shpallur fitues me objekt: “Rehabilitim i rrugės dhe qendrės sė lagjes Sheheler”.
  • Operatori ekonomik “BE-IS” shpk nuk plotėson pikėn 17 tė Kapacitetit Teknik tė Dokumentave Standarte tė Tenderit: “Dėshmi pėr mjetet e pajisjet teknike, qė ka nė dispozicion apo mund t’i vihen nė dispozicion operatorit ekonomik, qė nevojiten pėr ekzekutimin e kontratės (Shtojca 10)/ Kamionēinė me kapacitet mbajtės 3.5 -5 ton” , pasi kamioncinat me targė TR 3094 U, AA 057 N, AA 108 HK, VL 8838 C, Autobitumatrice me targė AA 782 FA dhe tė gjithė kamionėt e deklaruar nė Shtojcėn 10 rezultojnė tė anagazhuar nė procedurėn e shpallur fitues me objekt: “Rehabilitim i rrugės dhe qendrės sė lagjes Sheheler”.
  Arsyeja e Anulimit
  Shėnime
  Transaksione Thesari
 • Monitoro Transaksione Thesari (Pagesa) pėr kėtė Kontraktor
 • Buletini i Prokurimeve Publike
  Njoftimi i Tenderit
  Dokumentat Standarde tė Tenderit
  Specifikim Teknik
  Relacion Konstruktiv
  Preventiv
  Shpallja e Fituesit
  Lidhja e Kontratės Nr.11 - Dt.18-03-2019
  Projekti

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data