Open Procurement Albania

Rindėrtimi i objekteve arsimore nė zonat e prekura nga tėrmeti - Loti 2: "Objekti: “Rindėrtimi i objekteve arsimore Bashkia Krujė” . (Programi i Rindertimit).

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

  • Pamundėsi kohore pėr pėrgatitje tė njė oferte (ofertė teknike plus dokumentacion)
  • Afat i pamjaftueshėm sipas kritereve ligjore tė pėrcaktuara nė nenin 43 tė ligjit 9643 "Pėr Prokurimin Publik" i ndryshuar.

Qarkun Durres
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Burimi i Financimit: Fondi i Rindėrtimit ne Buxhetin e Shtetit miratuar me Vendimin Nr. 212, datė 11.03.2020 “Pėr pėrdorimin e fondit tė rindėrtimit pėr financimin e rindėrtimit tė objekteve arsimore”
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Programi i Rindėrtimit
Pėrshkrim i Projektit Qeveria Shqiptare pėrmes Fondit Shqiptar tė Zhvillimit ka shpallur kontraktime me vlerė 9 400 410 141 (nėntė miliard e katėrqind milion e katėrqind e dhjetė mijė e njėqind e dyzet e njė) Lekė. E konvertuar nė Euro vlera ėshtė 76,42 milion Euro).
Objekt tenderi pėr Ndėrtim Shtėpi dhe Shkolla nė qarqet e prekura nga Tėrmeti (Nėntor 2019). Financimi ėshtė nga Buxheti i Shtetit. Procedura ėshtė E kufizuar (jo e hapur).
Kjo procedurė parashikon qė palėt e interesuara tė dėrgojnė njė kėrkesė pranė autoritetit dhe mė pas autoriteti pėrzgjedh kualifikon tė interesuarit nė bazė kriteresh dhe Jo Oferte.
Kompanitė apo operatorėt e pėrzgjedhur njoftohen ti dorėzojnė autoritetit oferta dhe nė kėtė fazė autoriteti zgjedh ofertėn mė tė mirė. Kjo procedurė jo e hapur ėshtė e parashikuar nga Ligji pėr Prokurimet Publike (Ligji 9643 neni 31) Ligji paracakton qė Procedura e tillė mund dhe duhet tė pėrdoret vetėm nė raste kur ėshtė e domosdoshme tė behet dallimi ndėrmjet fazės sė pėrzgjedhjes ku trajtohet kualifikimi i kandidatėve dhe fazės sė pėrcaktimit tė operatorit fitues ku shqyrtohet oferta.
Procedura e Kufizuar, bėhet pėr raste tė veēanta dhe kėrkon arsyetim ligjor dhe duke bėrė paranjohje tė ofertuesve (pėrmes fazės sė pėrzgjedhjes) procesi parashikohet me mė shumė risk pėr defekte tė konkurrencės dhe eficensės sė ofertės kundrejt rasteve me Procedurė tė Hapur.
Autoriteti kontraktor do tė duhet tė bėjė me kujdes arsyetimin se pėrse ka zgjedhur kėtė procedurė, argument qė nuk gjendet nė pjesėn pėr akses publik tė dokumentacionit tė tenderėve, dhe as nė ndonjė relacion tė Autoritetit Fondi Shqiptar pėr Zhvillim.
Qeveria pėrzgjedh Procedurė tė Kufizuar duke shmangur konkurrimin ofertimin e Hapur. Nuk respektohet afati 20 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar.
Objekti i Tenderit Rindėrtimi i objekteve arsimore nė zonat e prekura nga tėrmeti - Loti 2: "Objekti: “Rindėrtimi i objekteve arsimore Bashkia Krujė” .

Burimi i Financimit: Fondi i Rindėrtimit ne Buxhetin e Shtetit miratuar me Vendimin Nr. 212, datė 11.03.2020 “Pėr pėrdorimin e fondit tė rindėrtimit pėr financimin e rindėrtimit tė objekteve arsimore”.

Fondi / vlera e pėrafėrt e kontratės /marrėveshjes kuadėr: 4,175,217,853 lekė pa tvsh.
Buxheti i vėnė nė dispozicion pėr vitin 2020 ėshtė 1,043,804,463 lekė pa TVSH.

Per Lotin 2: "Objekti: “Rindėrtimi i objekteve arsimore Bashkia Krujė” vlera 490,413,615 lekė pa TVSH.
Buxheti i vėnė nė dispozicion pėr vitin 2020 ėshtė 122,603,404 lekė pa TVSH.
Qellimi i ketij investimi eshte hartimi i projektit, nxjerrja e lejeve perkatese, realizimi i punimeve te ndertimit dhe dorezimi i objekteve arsimore te perfundura me “celesa ne dore” pėr vitin e ri shkollor 2020-2021. (Programi i Rindertimit).

Objektet arsimore tė pėrfshira nė lotin II janė:

• Shkolla 9-vjecare Larush Hajdar Hoxha;
• Kopshti Varosh, Shkolla 9-vjecare Mukje;
• Shkolla e mesme e bashkuar Selman Daci;
• Shkolla 9-vjecare dhe Kopshti Ramazan Jangozi;
• Shkolla 9-vjecare dhe Kopshti Kastrioti Derven;
• Shkolla 9-vjecare Gjon Luka Luz.
me siperfaqe totale ndėrtimi tė tė gjitha objekteve afėrsisht 10,691 m2


Nr. Reference REF-54452-03-16-2020
Kodi CPV
44211000-2 - Ndėrtesa tė parafabrikuara,
Vlera / Fondi Limit 490,413,615
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės E kufizuar, mbi kufirin e lartė monetar
Statusi i Tenderit Shpallur Procedura
Data e Njoftimit tė Tenderit 17-03-2020
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 27-03-2020
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 27-03-2020
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues 20
Operatorė Konkurues Nė datėn 17-04-2020 duke iu referur Shtojcės 22, janė identifikuar si operatorė ekonomikė tė suksesshėm pėr lidhjen e marrėveshjes kuadėr (nė fazėn e parė tė procedurės sė pėrshpejtuar, referuar DST operatorėt nuk dorėzojnė ofertė):

1. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike “ 4 A-M sh.p.k. (95%) & Archispace sh.p.k. (5%)
2. AGI KONS sh.p.k
3. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Alb Building sh.p.k (93%) & Liqeni VII sha (7%)
4. ALB-STAR sh.p.k.
5. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Alba Konstruksion sh.p.k. (90%) & Ed Konstruksion sh.p.k. (10%)
6. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Alko Impex General Construction sh.p.k.(34%) & Sireta 2F sh.p.k. (18%) & “IBN” sh.p.k. (48%)
7. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike BE IS sh.p.k. (26%), & 2 T sh.p.k. (38%) & Ergi sh.p.k. (36%)
8. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Curri sh.p.k. (52%) & Agri Construction sh.p.k. (48%)
9. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Dion-AL sh.p.k. (70%) & ARKONSTUDIO ” sh.p.k. (30%)
10. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Fusha sh.p.k. (94.5%) & Shansi Invest sh.p.k. (4%) & A&E Engineering sh.p.k. (1.5%)
11. GENER 2 sh.p.k
12. GJIKURIA sh.p.k.
13. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Inerti sh.p.k (56%) & 6d-Plan sh.p.k. (4%) & Colombo sh.p.k. (25%) & Zdravo sh.p.k. (15%)
14. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Kevin Konstruksion sh.p.k. (56.51%) & Company Riviera 2008 “” sh.p.k. (20.04%) & Xhengo sh.p.k. (19,64%) & Mela sh.p.k. (3%) & Alb Shpresa sh.p.k. (0,81%)
15. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike PE-VLA-KU sh.p.k dhe “PE-VLA-KU” sh.p.k. dega nė Kosove (75%) & BIBA-X sh.p.k. (25%)
16. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike R&T sh.p.k. (50%) & A.E. Distribution” sh.p.k. (47%) & Consulting &Management Albania sh.p.k. (3%)
17. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike: Salillari sh.p.k. (91%) & Shkelqimi 07 sh.p.k. (9%)
18. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Senka sh.p.k. (39,14%), & Dajti Park 2007 sh.p.k. (18,33%) & Erzeni/SH sh.p.k. (42,53%)
19. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Uleza – Ndertim sh.p.k. (51%) & G.P.G. Company sh.p.k. (49%)
20. Bashkimi i Operatoreve Ekonomike Shijaku sh.p.k. (48%) & “CO 1 Rroku Konstruksion Tiranė” sh.p.k. (50%) & Infrakonsult sh.p.k. (2%)


Shėnim: Referuar VKM nr.199, datė 04.03.2020 “Pėr miratimin e dokumenteve standarde tė procedurės sė prokurimit, tė kritereve tė vlerėsimit tė ofertės fituese kushteve tė marrėveshjes kuadėr dhe tė kontratės pėr procesin e rindėrtimit”, kualifikimi i ofertuesėve nė fazėn e parė nuk ėshtė me pikė.
Operatoret duhet te paraqiten pranė Fondi Shqiptar i Zhvillimit, Adr. Rr. “Sami Frasheri”, nr. 10, Tirane, brenda 5 ditėve nga dita e marrjes/publikimit tė kėtij njoftimi pėr tė lidhur draft marrėveshjen.
Operator Ekonomik Kontraktues
Oferta fituese Lekė pa TVSH
Data e shpalljes sė fituesit
Data e lidhjes sė kontratės
Vlera e Kontratės me TVSH
Kohėzgjatja e Kontratės Kohėzgjatja e Marrėveshjes Kuadėr do tė jetė 12 muaj. Kohėzgjatja e kontratės/kontratave do tė jetė 5 (pesė) muaj nga momenti i lidhjes ose me afat me tė shkurtėr nė varėsi tė veēantisė sė objekteve arsimore.
Ankesa
Arsyeja e Anulimit
Shėnime Nė datė 17-03-2020 ėshtė shpallur nė sistemin elektronik tė APP-sė , tenderi me Objekt : “Rindėrtimi i shtėpive individuale nė zonat e prekura nga tėrmeti (nė kuadėr tė procesit tė rindėrtimit)”.
Afati fillestar pėr dorėzimin pėr shprehje interesi 27-03-2020 vetėm 10 data afat.

Shėnim i Albanian Institute Of Science: Nuk u respektua afati 20 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar ( Neni 43 i Ligjit Nr. 9643 Pėr Prokurimin Publik”, i ndryshuar).
(Kliko kėtu)

Duke iu referuar Shtojca 1. DT (Dokumentet mė poshtė ), Autoriteti Kontraktor - FSHZH vendos tė bėjė modifikime nė dokumentat standarte tė tenderit dhe shtyn afatin kohor pėr dorėzimin e kėrkesės pėr shprehje interesi.
Pėrkatėsisht kemi ndryshimet si mė poshtė:

• Ishte: Afati kohor pėr dorėzimin e kėrkesės pėr shprehje interesi: 27.03.2020 .
• Bėhet: Afati kohor pėr dorėzimin e kėrkesės pėr shprehje interesi: 03.04.2020
• Nė DST nė shtojcėn 16 nė pikėn 2.3.5, numri i fuqisė punėtare nga 280 punonjės bėhet 260 punonjės.

Ne datėn 17.04.2020, referuar Shtojcės 22 ėshtė bėrė Njoftimi i Operatorėve Ekonomikė tė Suksesshėm nė Marrėveshjen Kuadėr.AIS ka monitoruar procedurat dhe ka njoftuar publikisht mbi konstatimet mbi shkeljet ligjore.

• Newsletter 20 Mars 2020

• Tender Programi i Rindėrtimit, Pjesa e Mbėshtetur nga Buxheti i Shtetit ( Publikuar ne 18/03/2020)
Transaksione Thesari
Publikimi nė Buletin
Njoftim pėr Shpallje Tenderi
Specifikime Teknike
Njoftim pėr Shpallje Fituesi
Njoftim pėr Lidhje Kontrate
Ligj Nr. 97/2019 Pėr Miratimin e Aktit Normativ, me Fuqinė e Ligjit, Nr. 9, Datė 16.12.2019, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore”

Akt Normativ Nr. 9, datė 16.12.2019 Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore

Vendim Nr. 165, Datė 19.2.2020 “Pėr Caktimin e Njėsive Zbatuese pėr Projektimin, Rindėrtimin dhe Rikonstruksionin e Objekteve Arsimore”.

Ligj Nr. 88/ 2019 Pėr Buxhetin e Vitit 2020

VKM Nr.212, datė 11.3.2020 "Pėr Pėrdorimin e Fondit tė Rindėrtimit pėr Financimin e Rindėrtimit tė Objekteve Arsimore”

VKM Nr. 199, datė 4.3.2020 "Pėr Miratimin e Dokumenteve Standarde tė Procedurės sė Prokurimit, tė Kritereve tė Vlerėsimit tė Ofertės Fituese, Kushteve tė Marrėveshjes Kuadėr dhe tė Kontratės pėr Procesin e Rindėrtimit”

Announcement of Procurement

Standard Tender Documents

Shtojca 1. DT

Njoftim pėr lejimin e hapjes sė ofertave.

Shtojca 22 - Formulari i Njoftimit tė Operatorėve Ekonomikė tė Suksesshėm nė Marrėveshjen Kuadėr (Data: 17.04.2020).

Tė drejtat e Pėrdorimit

Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data