Open Procurement Albania

Ndėrtimi dhe rikonstruksioni i infrastrukturės publike nė zonat e reja tė shpallura pėr zhvillim tė detyruar (Programi i Rindertimit) .

Njė shėnim me RedFlag ėshtė njė fakt, ngjarje, ose grup i rrethanave ose informacione tė tjera qė mund tė tregojnė njė shqetėsim apo ekspozim dhe mbi rrezik potencial tė pajtueshmėrisė ligjore pėr sjellje tė paligjshme ose joetike tė biznesit, veēanėrisht nė lidhje me praktika korruptive dhe mosrespektimit tė ligjeve anti-korrupsion.Vlerėsimi pėr kėto kategori do tė bėhet nė mėnyrė automatike, me filtra analitik tė paracaktuar.

  • Pamundėsi kohore pėr pėrgatitje tė njė oferte (ofertė teknike plus dokumentacion)
  • Afat i pamjaftueshėm sipas kritereve ligjore tė pėrcaktuara nė nenin 43 tė ligjit 9643 "Pėr Prokurimin Publik" i ndryshuar.

Qarkun Tirane-Lezha-Durres
Kredia Nr
Burimi i Kredisė/Financuar nga: Burimi i Financimit: Fondi i Rindėrtimit ne Buxhetin e Shtetit.
Vlera e Kredisė sipas Monedhės
Titulli i Projektit Programi i Rindėrtimit
Pėrshkrim i Projektit Qeveria Shqiptare pėrmes Fondit Shqiptar tė Zhvillimit ka shpallur kontraktime me vlerė 9 400 410 141 (nėntė miliard e katėrqind milion e katėrqind e dhjetė mijė e njėqind e dyzet e njė) Lekė. E konvertuar nė Euro vlera ėshtė 76,42 milion Euro).
Objekt tenderi pėr Ndėrtim Shtėpi dhe Shkolla nė qarqet e prekura nga Tėrmeti (Nėntor 2019). Financimi ėshtė nga Buxheti i Shtetit. Procedura ėshtė E kufizuar (jo e hapur).
Kjo procedurė parashikon qė palėt e interesuara tė dėrgojnė njė kėrkesė pranė autoritetit dhe mė pas autoriteti pėrzgjedh kualifikon tė interesuarit nė bazė kriteresh dhe Jo Oferte.
Kompanitė apo operatorėt e pėrzgjedhur njoftohen ti dorėzojnė autoritetit oferta dhe nė kėtė fazė autoriteti zgjedh ofertėn mė tė mirė. Kjo procedurė jo e hapur ėshtė e parashikuar nga Ligji pėr Prokurimet Publike (Ligji 9643 neni 31) Ligji paracakton qė Procedura e tillė mund dhe duhet tė pėrdoret vetėm nė raste kur ėshtė e domosdoshme tė behet dallimi ndėrmjet fazės sė pėrzgjedhjes ku trajtohet kualifikimi i kandidatėve dhe fazės sė pėrcaktimit tė operatorit fitues ku shqyrtohet oferta.
Procedura e Kufizuar, bėhet pėr raste tė veēanta dhe kėrkon arsyetim ligjor dhe duke bėrė paranjohje tė ofertuesve (pėrmes fazės sė pėrzgjedhjes) procesi parashikohet me mė shumė risk pėr defekte tė konkurrencės dhe eficensės sė ofertės kundrejt rasteve me Procedurė tė Hapur.
Autoriteti kontraktor do tė duhet tė bėjė me kujdes arsyetimin se pėrse ka zgjedhur kėtė procedurė, argument qė nuk gjendet nė pjesėn pėr akses publik tė dokumentacionit tė tenderėve, dhe as nė ndonjė relacion tė Autoritetit Fondi Shqiptar pėr Zhvillim.
Qeveria pėrzgjedh Procedurė tė Kufizuar duke shmangur konkurrimin ofertimin e Hapur. Nuk respektohet afati 20 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar.
Objekti i Tenderit Ndėrtimi dhe rikonstruksioni i infrastrukturės publike nė zonat e reja tė shpallura pėr zhvillim tė detyruar (Programi i Rindertimit) .

Fondi / vlera e pėrafėrt e kontratės:
- 3,726,934,577 lekė pa tvsh.
- Buxheti i vėnė nė dispozicion pėr vitin 2020 ėshtė 745,386,915 lekė pa tvsh.

Objekti i marrėveshjes kuadėr konsiston ne infrastrukturen e zonave, infrastrukturen utilitare dhe ate urbane. Infrastruktura publike, nenkupton sheshet e ndertimit ne zonat e detyruara per zhvillim te lire dhe te gatshem per ndertim, infrastrukturen e trasportit (mjeteve, ciklisteve, kembesoreve, etj.) infrastrukturen e furnizimit me uje dhe largimit te ujrave te perdorura apo ato te shiut, infrastrukturen e furnizimit me energji elektrike, infrastrukturen, infrastrukturen komunitare te shesheve, parqeve, terreneve sportive, ndricimit publik, etj., nė territorin e bashkive:
Durrės, Kamėz, Kavajė, Rrogozhinė, Krujė, Kurbin, Lezhė, Mirditė, Shijak dhe Vorė, sipas VKM Nr. 307, datė 16.4.2020, i ndryshuar.
Rikonstruksioni dhe ndėrtimi i tyre mund tė bėhet nė mėnyrė tė grupuar ose veē e veē sipas pėrcaktimit tė shesheve tė ndėrtimit tė caktuara nė Planet e Detyruara Vendore.
Nr. Reference REF-56901-04-27-2020
Kodi CPV
Vlera / Fondi Limit 3,726,934,577
Lloji i Kontratės Publike Punė Publike (Marrėveshje Kuadėr)
Lloji i Procedurės E kufizuar, mbi kufirin e lartė monetar
Statusi i Tenderit Shpallur Procedura
Data e Njoftimit tė Tenderit 28-04-2020
Data e Fillimit tė Afatit pėr Dorėzim Oferte 08-05-2020
Data e Mbylljes sė Afatit pėr Dorėzim Oferte 08-05-2020
Sektori Infrastrukturė Urbane
Nr. i Operatorėve Konkurues
Operatorė Konkurues
Operator Ekonomik Kontraktues
Oferta fituese Lekė pa TVSH
Data e shpalljes sė fituesit
Data e lidhjes sė kontratės
Vlera e Kontratės me TVSH
Kohėzgjatja e Kontratės Kohėzgjatja e Marrėveshjes Kudėr do tė jetė 24 muaj. Kohėzgjatja e kontratės/kontratave do tė jetė deri nė 10 (dhjetė) muaj nga momenti i lidhjes ose me afat me tė shkurtėr nė varėsi tė veēantisė sė objektit tė infrastrukturės.
Ankesa
Arsyeja e Anulimit
Shėnime Nė datė 28-04-2020 ėshtė shpallur nė sistemin elektronik tė APP-sė , tenderi me Objekt : “Ndėrtimi dhe rikonstruksioni i infrastrukturės publike nė zonat e reja tė shpallura pėr zhvillim tė detyruar”.
Afati pėr dorėzimin pėr dorėzimin kėrkesave pėr pjesėmarrje eshte fdata 08.05.2020, vetėm 10 data afat.
Shėnim i Albanian Institute Of Science: Nuk u respektua afati 20 ditor pėr dorėzimin e kėrkesės nga konkurrentėt e interesuar ( Neni 43 i Ligjit Nr. 9643 Pėr Prokurimin Publik”, i ndryshuar).
(Kliko kėtu)

AIS ka monitoruar procedurat dhe ka njoftuar publikisht mbi konstatimet mbi shkeljet ligjore.

• Newsletter 20 Mars 2020

• Tender Programi i Rindėrtimit, Pjesa e Mbėshtetur nga Buxheti i Shtetit ( Publikuar ne 18/03/2020) .
Transaksione Thesari
Publikimi nė Buletin
Njoftim pėr Shpallje Tenderi
Specifikime Teknike
Njoftim pėr Shpallje Fituesi
Njoftim pėr Lidhje Kontrate
Ligj Nr. 97/2019 Pėr Miratimin e Aktit Normativ, me Fuqinė e Ligjit, Nr. 9, Datė 16.12.2019, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore”

Akt Normativ Nr. 9, datė 16.12.2019 Pėr Pėrballimin e Pasojave tė Fatkeqėsisė Natyrore

Ligj Nr. 88/ 2019 Pėr Buxhetin e Vitit 2020

VKM Nr.307, Datė 16.04.2020 “Pėr Pėrdorimin e Fondit tė Rindėrtimit pėr Financimin e Rikonstruksionit dhe tė Ndėrtimit tė Infrastrukturės Publike, nė Funksion tė Rindėrtimit tė Banesave Individuale dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese”..

Contract Notice

Standard Tender Documents

VKM Nr. 44, datė 22.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Thumanė, Bashkia Krujė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 45, datė 22.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Shijak, Bashkia Shijak, Dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 61, datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Bubq, Bashkia Krujė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 62, Datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Durrės, Bashkia Durrės, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 63, datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Fushė-Krujė, Bashkia Krujė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 64, Datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Kavajė, Bashkia Kavajė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 65, datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Laē, Bashkia Kurbin, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 66, datė 29.1.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Vorė, Bashkia Vorė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 129, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim, nė Njėsinė Administrative Durrės, Bashkia Durrės, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 130, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re pėr Zhvillim, nė Njėsinė Administrative Durrės, Bashkia Durrės, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 131, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re pėr Zhvillim, nė Njėsinė Administrative Golem, Bashkia Kavajė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 132, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim, nė Njėsinė Administrative Krujė, Bashkia Krujė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 133, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Lezhė, Bashkia Lezhė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 134, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Lezhė, Bashkia Lezhė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

VKM Nr. 135, datė 13.02.2020 Pėr Shpalljen e Zonės sė Re Pėr Zhvillim nė Njėsinė Administrative Marikaj, Bashkia Vorė, dhe Caktimin e Fondit Shqiptar tė Zhvillimit si Njėsi Zbatuese

Tė drejtat e Pėrdorimit

Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data