Open Procurement Albania

“Ndertimi i Parkut “Nene Tereza” dhe Pedonales “Faik Konica”, Lezhe”

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid
  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid

Procuring Authority / Buyer Local Unit Lezhë
Procuring Authority / Buyer Bashkia Lezhe
Tender object “Ndertimi i Parkut “Nene Tereza” dhe Pedonales “Faik Konica”, Lezhe”
Burimi i financimit: Fondi eshte vënë në dispozicion nga buxheti i Bashkise Lezhe, miratuar me vendimin e Keshillit te Bashkise Lezhe nr.113, datë 15.12.2025 “Për miratimin e PBA 2026 -2028 dhe Buxhetit Vjetor për vitin 2026
Reference No. REF-91732-06-30-2026
CPV Code
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 109 409 847,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 01-07-2026
Last date of Submitted Documents 16-07-2026
Tender Held Date 16-07-2026
No. of Bidders 6
Bidders 1-BOE “2Z KONSTRUKSION” Shpk & “NDREGJONI” Shpk
2-“INA” Shpk
3-“MELA.” Shpk
4-“PE - VLA - KU” Shpk
5-“RAFIN COMPANY” Shpk
6-BOE “T & XH” Shpk
Successful Bidder /Supplier / Provider
  • The winning bid ALL without vat
    Bidder Announcement date 21-08-2026
    Award and Contract Amount ALL with VAT
    Contract date
    Planned Milestones of Contract / Start and End Date 12 muaj
    Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
    Appeals Nga pjesëmarrësit janë skualifikuar ofertuesit e mëposhtëm:

    1.BOE “2Z KONSTRUKSION” & “NDREGJONI” – Nuk plotëson kriterin 2.3.1 për përvojë të ngjashme, pasi punët e paraqitura nuk janë të ngjashme me objektin e prokurimit, i cili lidhet me ndërtimin e rrugëve dhe shesheve.

    2.OE “INA” sh.p.k. – Nuk plotëson kriteret 2.3.1 dhe 2.3.5, pasi mungojnë dokumentet për punën e ngjashme dhe nuk plotësohen kërkesat për stafin mbështetës, përfshirë inxhinierin e agromjedisit/pyjeve, shoferët dhe manovratorët.

    3.OE “MELA” sh.p.k. – Nuk plotëson kriteret 2.3.3 dhe 2.3.5, pasi numri mesatar i punonjësve është nën minimumin e kërkuar dhe nuk plotësohen kërkesat për numrin e shoferëve dhe manovratorëve me marrëdhënie të rregullta pune.

    4.BOE “T & XH” & “AGRO-KORANI” – Nuk plotëson kriteret 2.3.1 dhe 2.3.2, pasi “AGRO-KORANI” nuk ka paraqitur dokumentacionin dhe licencën profesionale të kërkuar për punimet e ndërtimit, si dhe nuk është paraqitur Shtojca nr. 2 me listën e çmimeve sipas zërave të preventivit.

    *Ne pritje te perfundimit te afatit te ankimimit.
    Cancellation reason
    Additions Në Formularin e Njoftimit të Operatorëve Ekonomikë të Suksesshëm janë shpallur operatorë ekonomikë të suksesshëm: “PE-VLA-KU” sh.p.k., me NUIS K61716013M, dhe “RAFIN COMPANY” sh.p.k., me NUIS L52125110A.
    Transaction / Actual Spending
  • Public Announcement Bulletin Contracts signed under the Framework Agreement Qeverisja Vendore Lezhë REF-91732-06-30-2026
    Announcement of Procurement
    Standard Tender Documents
    Technical Specification
    Preventiv
    Bidder Announcement
    Signing of the Contract
    - Procesverbal "Per argumentimin dhe miratimin e specifikimeve teknike dhe kritereve per kualifikim"
    - Projekt Zbatim
    - Grafik Punimesh
    - Raport Topografik
    - Raport Teknik

    Privacy Policy

    Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data