Open Procurement Albania

Rikonstruksion me prishje dhe shtese anesore ne cerdhen "Nr. 15"

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid
  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid

Procuring Authority / Buyer Local Unit Vlorë
Procuring Authority / Buyer Bashkia Vlore
Tender object Rikonstruksion me prishje dhe shtese anesore ne cerdhen "Nr. 15"
Burimi i financimit: Bashkia Vlore
Reference No. REF-92593-07-07-2026
CPV Code 45210000-2 - Punime ndërtimi,
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 40 803 295,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 08-07-2026
Last date of Submitted Documents 24-07-2026
Tender Held Date 24-07-2026
No. of Bidders 3
Bidders 1. BOE : DRINI-1 & APIS CONSTRUCTION
2. INA
3. C O L O M B O
Successful Bidder /Supplier / Provider
  • APIS CONSTRUCTION - DRINI-1
  • The winning bid ALL without vat 33 683 718,00
    Bidder Announcement date 20-08-2026
    Award and Contract Amount ALL with VAT
    Contract date
    Planned Milestones of Contract / Start and End Date 4 muaj
    Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
    Appeals Nga pjesëmarrësit janë skualifikuar ofertuesit e mëposhtëm:

    1“COLOMBO”, me NUIS J82916489E – Nuk plotëson kriteret 2.3.3, 2.3.8 dhe 2.3.9, pasi nuk rezulton i deklaruar në listëpagesën e qershorit 2026 inxhinieri i materialeve dhe shoferi i deklaruar, ndërsa mjeti “Kamionçinë me kapacitet mbajtës deri në 3.5 ton”, me targë AB760BY, nuk disponon Certifikatën e Transportit të Mallrave të lëshuar nga Bashkia ose Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë.

    Nëpërmjet Sistemit të Ankesave Elektronike pranë Komisionit të Prokurimit Publik dhe Autoritetit Kontraktor, në datën 26.08.2026, është depozituar ankesa me numër ankimimi elektronik A/2026/7205 dhe me nr. 2660/2026 prot., datë 26.08.2026, e operatorit ekonomik COLOMBO SHPK, kundrejt vendimmarrjes së Komisionit të Vlerësimit të Ofertave mbi skualifikimin e ofertës së paraqitur prej tij, në procedurën e prokurimit "E hapur", me Nr. REF-92593-07-07-2026, me objekt "Rikonstruksion me prishje dhe shtesë anësore në çerdhen 'Nr. 15'", me fond limit 40,803,295.24 Lekë pa TVSH, zhvilluar në datën 24.07.2026 nga autoriteti kontraktor Bashkia Vlorë.

    Komisioni i Prokurimit Publik ka publikuar Formularin për Publikim Nr. 2660/1 prot., datë 27.08.2026, lidhur me arsyet e skualifikimit, konkretisht:

    1.Pika 2.3.3 e DST nuk është përmbushur – në listëpagesat e muajit Qershor 2026 nuk rezulton i deklaruar inxhinieri Vladimir Kasemi në rolin e Inxhinier Materiale.
    2.Pika 2.3.8 e DST nuk është përmbushur – në listëpagesat e muajit Qershor 2026 nuk rezulton i deklaruar shoferi Florand Cekrezi në rolin e shoferit.
    3.Pika 2.3.9 e DST nuk është përmbushur – mjeti i llojit "Kamiocinë me kapacitet mbajtës deri në 3.5 ton" me targa AB760BY ka mungesë dokumentacioni për pajisjen me Certifikatë Transporti Mallrash nga Bashkia ose Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë.
    4.Ky dokument përbën formularin e publikimit të ankesës (arsyet e skualifikimit) dhe nuk përmban ende vendim përfundimtar të Komisionit të Prokurimit Publik për këtë çështje.
    *Ne pritje te perfundimit te afatit te ankimimit.
    Cancellation reason
    Additions
    Transaction / Actual Spending
  • Monitor treasury transaction for DRINI-1 viti 2012-2013
    Monitor treasury transaction for DRINI-1 viti 2014
    Monitor treasury transaction for DRINI-1 viti 2015-2018
    Monitor treasury transaction for DRINI-1 viti 2019-2020
  • Public Announcement Bulletin
    Announcement of Procurement
    Standard Tender Documents
    Technical Specification
    Bidder Announcement
    Signing of the Contract
    - Procesverbal "Per argumentimin dhe miratimin e specifikimeve teknike dhe kritereve per kualifikim"
    Ankesa me numër ankimimi elektronik A/2026/7205 dhe me nr. 2660/2026 prot., datë 26.08.2026

    Privacy Policy

    Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data