Open Procurement Albania

Rikonstruksion i kanalit të Lingajcës,faza IV,Bashkia Prrenjas

A Red Flag is a fact, event, or set of circumstances, or other information that may indicate a potential legal compliance concern for illegal or unethical business conduct, particularly with regard to corrupt practices and non-compliance with anti-corruption laws.

  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid
  • Disqualification of all competitive operators except the winner/ Disqualification of the lowest value bid

Procuring Authority / Buyer Local Unit Prrenjas
Procuring Authority / Buyer Bashkia Prrenjas
Tender object Rikonstruksion i kanalit të Lingajcës,faza IV,Bashkia Prrenjas
Burimi i financimit: Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.
Reference No. REF-92676-07-07-2026
CPV Code 45247111-1 - Punime ndërtimi për kanale ujitëse,
Estimated / Ceiling Value ALL without VAT 69 303 996,00
Type of Contract
Procurement Method Open Procedure
Stage Procedure Announced the Winner
Tender Publication Date 09-07-2026
Last date of Submitted Documents 28-07-2026
Tender Held Date 28-07-2026
No. of Bidders 6
Bidders 1. K.M.K Shpk
2. LIS KONSTRUKSION SHPK
3.BOE VIANTE Konstruksion shpk dhe LLAZO SHPK
4. ALBAVIA shpk
5. BIBA-X shpk
6. TREND & CO SHPK
Successful Bidder /Supplier / Provider
  • VIANTE Konstruksion shpk - LLAZO SHPK
  • The winning bid ALL without vat 67 210 817,00
    Bidder Announcement date 26-08-2026
    Award and Contract Amount ALL with VAT
    Contract date
    Planned Milestones of Contract / Start and End Date 12 Muaj
    Renewal Contract Additional Value (ALL with VAT)
    Appeals Nga pjesëmarrësit janë skualifikuar, Ofertuesit e mëposhtëm:

    1.ALBAVIA SHPK, NIPT J8152700Q, për arsye se ka ndryshuar sasinë e zërit nr. 1 të preventivit, duke e ulur nga 10,000 m² në 1,000 m², në kundërshtim me kërkesat e DST. Gjithashtu, dokumentacioni i paraqitur nuk përmbush të gjitha kërkesat e tenderit. Oferta u shpall e pavlefshme.

    2.BIBA-X SHPK, NIPT K32618815N, për arsye se ka ndryshuar sasinë e zërit nr. 19 të preventivit nga 0.33019 ton në 0.33018 ton. Gjithashtu, nuk përmbush kriteret lidhur me licencën NS-18, Niveli B dhe licencën III.2.B, për të cilat ishte deklaruar se do të mbështetej te subjekti PE-VLA-KU SHPK. Oferta u shpall e pavlefshme.

    3.K.M.K SHPK, NIPT L78223801E, për arsye se oferta e paraqitur rezulton anomalisht e ulët. Në bazë të nenit 93, pika 5, të Ligjit nr. 162/2020, oferta është refuzuar pa kërkuar shpjegime nga operatori ekonomik.

    4.TREND & CO SHPK, NIPT M01910011O, për arsye se nuk ka paraqitur dokumentacionin e kërkuar, përfshirë sigurimin e ofertës dhe Formularin Përmbledhës të Vetëdeklarimit, nuk ka provuar përvojën në punë të ngjashme, nuk disponon kategoritë NP-12, Niveli A dhe NS-18, Niveli B në licencën profesionale, si dhe nuk ka paraqitur dokumentacionin për disa kritere të tjera të veçanta të kualifikimit. Oferta u shpall e pavlefshme.

    *Ne pritje te perfundimit te afatit te ankimimit.
    Cancellation reason
    Additions
    Transaction / Actual Spending
  • Monitor treasury transaction for LLAZO SHPK viti 2012-2013
    Monitor treasury transaction for LLAZO SHPK viti 2014
    Monitor treasury transaction for LLAZO SHPK viti 2015-2018
    Monitor treasury transaction for LLAZO SHPK viti 2019-2020
  • Public Announcement Bulletin
    Announcement of Procurement
    Standard Tender Documents
    Bidder Announcement
    Signing of the Contract
    - Procesverbal "Per argumentimin dhe miratimin e specifikimeve teknike dhe kritereve per kualifikim"

    Privacy Policy

    Except when otherwise defined, all data & information offered in Open Procurement Albania is available under the licenses: This material is Open Data