Open Procurement Albania

Ndėrtim dhe Mirėmbajtje e Aksit Rrugor "Thumanė–Fushė-Krujė–Vorė–Kashar"

Autoritet Prokurues Ministria e Infrastruktures dhe Energjise
Objekti i Kontratės Objekti kryesor i kesaj procedure eshte dhenia me koncesion /PPP “Per ndėrtimin dhe mirėmbajtjen e Aksit Rrugor Thumanė–Fushė-Krujė–Vorė–Kashar”, sipas parimit tė “Projektit me Ēelėsa nė dorė”. Kushtet thelbėsore tė kesaj procedure pėrfshijnė por pa u kufizuar kushtet e mėposhtme:
Objekti i kontrates se koncesionit/PPP: “Ndėrtimi dhe Mirėmbajtja e Aksit Rrugor Thumanė–Fushė-Krujė–Vorė–Kashar”
Kohėzgjatja e kontratės sė koncesionit/PPP: 13 vjet
Aktivitetet pėr t’u kryer nga koncesionari: “Ndėrtimi dhe Mirėmbajtja e Aksit Rrugor Thumanė–Fushė-Krujė–Vorė–Kashar” sipas standardeve tė miratuara nga Autoriteti Kontraktues.
Burimet e tė ardhurave tė Koncesionarit: njė pagesė disponueshmėrie vjetore e pagueshme nga Autoriteti Kontraktues pėr Koncesionarin, niveli i sė cilės do tė pėrcaktohet nė ofertėn e paraqitur nga konkurentėt.
Pagesa e pare e kestit do te kryehet nga Autoriteti Kontraktues, kur Koncesionari te kete kryer jo me pak se 25% te punimeve.
Legjislacioni i zbatueshėm: Kontrata e Koncesionit do tė rregullohet nga legjislacioni nė fuqi i Republikės sė Shqipėrisė.
Projekti ka si objekt ndėrtimin dhe mirėmbajtjen e njė rruge, e cila fillon nė Thumanė dhe vazhdon deri nė kryqėzimin me autostradėn Tiranė - Durrės me njė kryqezim tė ri ne disnivel.
Ka pasur njė propozim tė pakėrkuar me analizat teknike ekonomike dhe financiare nga shoqėria Gener 2 shpk, ku me anė tė Vendimit Nr. 151, datė 13.3.2018 tė Kėshillit tė Ministrave, i ėshtė dhėnė bonusi prej 8.5 % tė pikėve.
Lloji i Procedurės Procedurė e Hapur
Statusi i konēesionit Njoftuar Fituesi
Kompania Konēesionare
 • Data e fundit pėr dorėzimin e Dokumenteve 11-06-2018
  Data e mbajtjes sė konēesionit 11-06-2018
  Nr. i Operatorėve Konkurues 4
  Operatorė Konkurues 1.“Gjikuria” shpk
  2.. “Alpin” s.r.l.
  3. “Gruppo Adige Bitumi” s.p.a.
  4.“Gener 2” sh.p.k.
  Operator Ekonomik Kontraktues
 • K58615301M
 • “Gener 2” sh.p.k.
 • Kosto konēesionare 225,821,553.00
  Kohėzgjatja e konēesionit(vjet) 13
  Data e shpalljes sė konēesionit 18-04-2018
  Oferta fituese Lekė pa TVSH 225,822,000
  Data e shpalljes sė fituesit 13-07-2018
  Vlera e kontraktuar Lekė me TVSH
  Data e lidhjes sė kontratės
  Kohėzgjatja e kontratės
  Ankesa Ankesa nuk ka
  Arsyeja e Anulimit
  Buletini i Prokurimeve Publike
  Akte/Marrėveshje Konēesionare

  Njoftimi i kontrates
  Projekti Thumane
  Dokumentat e Procedures Konkuruese
  Raport Teknik
  Seksione Terthore
  VKM per Miratimin e Bonusit te shoqėrisė “Gener 2”
  FITUES THUMANE - VORE

  Tė drejtat e Pėrdorimit

  Pėrsa kohė nuk pėrcaktohet ndryshe, i gjithė informacioni i ofruar nga Open Procurement Albania ofrohet nėn liēencat: This material is Open Data